Sherlock Holmes

                                                       Legenda meno Sherlock Holmes  


K Vianociam som dostala darček, ktorý som si sama vybrala. 

Neviem ako vy, ale podľa mňa je jeden z najlepších darčekov lístok do divadla. 

Keď som sa dozvedela, že Ondra Brzobohatý bude hrať Sherlocka Holmesa, voľba bola jasná. 

Kúpili sme si perfektné miesta a čakali 3 a pol mesiaca, aby som ho nevidela. 

Teraz si dávate otázku, či dobre čítate a ja som sa nesplietla. 

Bohužial nie, nesplietla. 

V ten večer Ondra nehral, áno trochu som bola sklamaná ale nie dlho. 

Alternatíva za Ondru bola rovnako skvelá, povedala by som že trávili spolu veľa času, pretože som spozorovala dosť podobné gestikulácie.  



Herci boli skvelý, rekvizity famózne. Vtipné dialógy a najviac som si užila Sigmunda Freuda. 



Stále ste v "pozoru", hra vôbec neuspáva jednu chvíľu sa herci prebehnú aj medzi divákov, takže tí čo sedia dolu majú šancu vidieť hercov naozaj dosť blízko. 

Ja osobne, by som kľudne išla znova nato, bavila som sa a myslím, že darček to bol skvelý. 

Preto vrelo možem odporučiť toto predstavenie. My sme mali šťastie, že vedľajšiu rolu si zahrala i herečka Iva Chýlková a klobúk dole, v niektorých momentoch som sa smiala tak až som plakala. 

Je to podané s pohľadu autora Sherlocka, niekto možno mal problém sa potom orientovať, čo je "skutočnosť" a čo nie. 

Ale divák jednoznačne odchádza domov, že sa počas predstavenia pobavil, ponaučil, možno dojal ale hlavne sa královsky bavil. 


Ak by vás zajímalo o čom je Sherlock Holmes, tak tu je ukážka. 


Muzikál, jehož děj je víceméně smyšlený, se humornou formou opírá o slávu legendárního detektiva Sherlocka Holmese a peripetie jeho autora, spisovatele Sira Arthura Conana Doyla. Ten pod nátlakem médií, společnosti a především jeho vydavatele Virgila Cromwella, začíná podléhat žárlivosti, která ho přivádí na jedinou možnost vysvobození se ze zajetí stínu slavného detektiv. Vysvobození vidí ve smrti, jeho nejslavnější literární postavy. Jak tento humorný příběh, plný nadsázky, skvělé hudby dopadne? To zatím neví ani náš Sir Arthur Conan Doyle.


                                             

Ano, v reálných konturách se skutečně Arthur Conan Doyle na jistou dobu zbavil Sherlocka Holmese, když ho nechal utonout v hlubinách Reichenbašských vodopádů v povídce Poslední případ, nicméně ho k tomu nikdy nevedly tak extrémní pohnutky, které jsem si dovolil trochu výstředně, za to s největší láskou k jeho odkazu, ztvárnit v mém muzikálu. Řada postav má rovněž reálný základ, jako třeba Louisa Hawkins, která byla opravdovou družkou Sira Arthura Conana Doyla. Doktor Sigmund Freud rovněž tak existoval, ačkoliv se o jejich přátelství s Doylem nikde nic neuvádí, není ani vyloučeno, že nemohlo existovat, jelikož oba pánové žili ve stejném období našich dějin. Jediná postava Virgila Cromwella, vydavatele Arthura Conana Doyla, je smyšlená, ale nebýt ji, nemohl by muzikál obsahovat onu dramatickou zápletku, kterou je třeba brát s nadsázkou a humorem jako uměleckou licenci, nikoliv jako popis skutečných reálií historie.

Ani postava Sherlocka Holmese se ne vždy drží svého tolik typického charakteru, ale občas nečekaně vybočí, pro osvěžení děje, i do jiné, pro diváka rovněž tak sympatické polohy.



Komentáre