Kto by nechcel biele zuby

                                             Ako na biele zuby pomocou babských rád? 

4 triky od odborníkov Davida Franka a Jonathana B. Levina z portálu Mind Body Green a štúdií, na ktoré sa odvoláva portál Medical News Today ti ukážu, ako získaš krásny hollywoodsky úsmev aj doma.

Možno poznáš ten pocit, keď sa hanbíš usmiať, pretože sa ti nepáčia tvoje zuby. Možno majú škvrny, sú žlté alebo majú nádych sivej. Každá z nás túži mať krásne a zdravé biele zuby. Obzvlášť dokážu vyniknúť, ak používaš farebné rúže.

Nevyzerá však pekne, keď si dáš sýto-červený rúž, usmeješ sa a máš žlté zuby. Kvôli tomu, že nie si spokojná s farbou svojich zubov, si si takýto make-up pre istotu možno aj odriekla

Teraz je tomu ale koniec. Prinášame ti 4 triky, ako získaš hollywoodsky úsmev aj doma bez návštevy zubára.

Ako na biele zuby aj doma?

Olej

Oil pulling je termín, pre umývanie úst olejom na odstránenie nečistôt a baktérií. Neber to však ako náhradu za bežné čistenie zubnou kefkou alebo ústnou vodou. Portál Medical News Today sa odvoláva na výskumy, ktoré naznačujú, že umývanie úst kokosovým, slnečnicovým alebo sezamovým olejom môže pomôcť vybieliť zuby.

Americká zubná asociácia považuje oil pulling za nekonvenčnú metódu a uvádza, že neexistujú žiadne spoľahlivé vedecké štúdie, ktoré by preukázali, že to naozaj odstraňuje kazy, bieli zuby alebo zlepšuje zdravie a pohodu ústnej dutiny. Pomôcť ti to môže v prípade, keď ho budeš v ústach držať až 20 minút.

Sóda bikarbóna

So sódou bikarbónou je to podobne ako aj s olejom. Tá však zuby vie aj zničiť. Preto by si ju nemala používať príliš často. Môžeš si však z nej vytvoriť domácu zubnú pastu tak, že polievkovú lyžičku sódy bikarbóny zmiešaš s trochou vody. Zjemníš tak jej účinok.

„Jedlá sóda je mierne abrazívum, ktoré môže pomôcť odstrániť povrchové škvrny na zuboch a rozjasniť ich. Môže tiež pomôcť neutralizovať kyseliny v ústach, ktoré môžu spôsobiť zafarbenie zubov a zvýšiť pH v dutine, čo pomáha k zdravšej bakteriálnej rovnováhe a zdravšiemu mikrobiómu,“ hovorí doktor Levin pre Mind Body Green. 



Ovocie a zelenina

Medical News Today píše o štúdii, ktorá v roku 2020 zistila, že gély na bielenie zubov obsahujúce bromelaín alebo papaín majú značný potenciál na bielenie zubov. Tieto enzýmy sa vyskytujú v papájach a ananásoch. 

Americká zubná asociácia však neodporúča trieť si o zuby ovocie, pretože kyselina v ňom môže v skutočnosti zhoršiť farbu zubov. 

Prežúvanie určitých druhov zeleniny s vysokým obsahom vlákniny tiež môže pomôcť chrániť zubnú sklovinu. Napríklad fazuľa a listová zelenina v ústach produkuje viac slín, čo vraj pomáha vyčistiť ústa od kyseliny. 

Peroxid vodíka

Peroxid nedokáže zjemniť len farbu vlasov, ale aj zubov. Ide totiž o bielidlo, ktoré však môže zvýšiť citlivosť zubov. V tomto prípade by si teda mala byť obozretná. Podľa odborníkov by si ho mala používať len výnimočne. Dávaj si však pozor, pretože keď máš citlivé zuby, tiež by si to nemala riskovať.

 „Všeobecne sa odporúča používať peroxid vodíka na bielenie zubov nie viac ako raz alebo dvakrát týždenne a konzultovať to s odborníkmi, ktorí sa zaoberajú oblasťou zubného zdravia,“ hovorí doktor Levine.

Týmto veciam sa vyhýbaj

Možno si počula o tom, že ak chceš mať biele zuby, musíš jesť veľa jahôd či pomarančov. Opak je však pravdou.

Tiež si možno zachytila, že na bielenie zubov funguje kloktať si ústa s citrónovou šťavou či jablčným octom. To je tiež ďalšia hlúposť. Kyslé veci zubom totiž len škodia. 

„Nedávne štúdie ukázali, že to môže spôsobiť viac škody ako úžitku, pretože tieto látky sú vysoko kyslé, podobne ako nealkoholické nápoje a ovocné šťavy, čo znamená, že môžu priamo spôsobiť rozpad skloviny,“ vysvetľuje Levine.

Nezabúdaj však, že ak chceš mať biele zuby tiež nesmieš piť kávu ani víno či fajčiť cigarety. 

Komentáre